28 Eylül 2014 Pazar

Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi, Günlük Ders Planı Örneği

GÜNLÜK DERS PLANI

BÖLÜM I
Ders: Oyun ve Fiziki Etkinlikler
Sınıf: 1
Süre: 40dk(20+20)

BÖLÜM II
Kazanımlar:
Yer değiştirme hareketlerini yapar.
Dengeleme hareketlerini yapar.
Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar.
Oyunu belirlenen kurallara göre oynar.
Oyun ve fiziki etkinliklere düzenli olarak katılır.
Öğretme- Öğrenme Yöntemleri: Anlatım, Gösterip Yaptırma, Problem Çözme, Soru Cevap, Tekrar.
Kullanılan Araç Gereç ve Alan: Plastik Çember, Tebeşir ve Düz geniş bir alan.
Güvenlik Önlemleri: Çarpma ve düşmelere karşı alan düzenlemesi yapılmalı ve ilk yardım seti bulundurulmalı.
Öğrenme-Öğretme Etkinlikleri:
  • Dikkat Çekme:
Sincaplar nasıl hareket eder biliyor musunuz? Kim söylemek/göstermek ister?
Gitmek istediğimiz yere kaybolmadan nasıl ulaşabiliriz? Sokaklarda bulunan tabelalar  ne işe yarar?
·         Güdüleme :
En hızlı canlı kadar hareketli olmak için biraz sonra oynayacağımız oyunlara katılırsanız sizde hareketli ve hızlı olabilirsiniz.
Biraz sonra oynayacağımız oyuna katılırsanız, kaybolmadan varmak istediğiniz yere çeşitli işaretleri takip ederek ulaşabileceksiniz.
  • Gözden Geçirme: Yürüme, Koşma, Atlama, gibi hareketleri hatırlayınız. Hareketli olmanın içinde bu tür davranışlar vardır. Hepiniz bu davranışları zaten yapıyorsunuz.
  • Öğretme ve Öğrenme Süreci/ İşleniş
Etkinlik 4: Çemberden Çembere. (Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı Sayfa 4).
Etkinlik 1: Köşe Kapmaca  (Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı Sayfa 3).
Etkinlik 2: Ayağını yerleştir. (Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı Sayfa 3).
Etkinlik 3: Yönünü Bul. (Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı Sayfa 3).
·         Özet:
Çocuklar bu dersimizde hızlı ve yavaş şekillerde koşarak,  kaybolmadan,  en kısa yoldan ve en kısa sürede nasıl sonuca nasıl ulaşacağımızı yaşayarak gördük. 

BÖLÜM III
Geri bildirim alma:
Gerçekleştirilen etkinlikler “Yer Değiştirme hareketleri gözlem formu “ ve “Oyun gözlem formu” kullanılacaktır.
Ayrıca;
Çocuklardan, hızlı ve yavaş nasıl hareket edildiğini ifade etmeleri ve göstermeleri, en iyi nasıl hareket ettiklerini söyleyip göstermeleri; öz değerlendirme yapmaları ve arkadaşlarının hareketleri ile ilgili fikirlerini ifade etmeleri istenecektir. 

BÖLÜM IV
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar: Derste kullanılan etkinlikler ders zamanına ve öğrencilerin beceri durumlarına ilişkin olarak çeşitlendirilecektir. Ayrıca Fiziksel Etkinlik Kartlarında yer alan ilgili etkinliklerden de yararlanılacaktır.



Sınıf Öğretmeni
Mehmet Ayvalıtaş                                                              Uygundur










Algı-Motor Gelişim Özelliklerine Göre “Oyun ve Fiziki Etkinlikler”


·      Mekan Farkındalığına Göre: Uzunlamasına, Yanlamasına, Altında, Üstünde, Köşesinde algısına göre hareket etmeyi/ettirmeyi gerektiren oyun ve fiziki etkinlikler.
·      Hız Farkındalığına Göre: Hızlı, Çok Hızlı, Yavaş, Çok Yavaş hareket etmeyi/ettirmeyi gerektiren oyun fiziki etkinlikler.
·      Yön Farkındalığına Göre: …e, a doğru, düz, Değişik Yönlere hareket etmeyi/ettirmeyi gerektiren oyun vefiziki etkinlikler. 
·      Zamana Farkındalığına Göre: kısa sürede, çok kısa sürede hareket etmeyi/ettirmeyi gerektiren oyun ve fiziki etkinlikler.
·      Yan Farkındalığına Göre: …nin, nın yanına, yakınına, yanında, Sağında, Solunda hareket etmeyi/ettirmeyi gerektiren oyun ve fiziki etkinlikler.
·      Mesafeye Göre: Uzak, Uzağa, Kısa, Çok Kısa hareket etmeyi/ettirmeyi gerektiren oyun ve fiziki etkinlikler.
·      Beden Farkındalığına Göre: Baş, Gövde, El, Ayak, Bacaklar, Kollar v.b temalar aracılığı ile; hareket ederken uzuvları kullanmaya bağlı farkına varma, hissetme, ayırt etme özelliklerini hareket ederek/hareket ettirerek geliştirmeyi gerektiren oyun ve fiziki etkinlikler.



Ritmik, Senkronize ve Taklidi Hareketlere Göre Etkinlikler


Ritmik Hareketler;
·      Temel ritmik hareketleri içeren oyun ve fiziki etkinlikler (müzikal ritm kullanarak hareketleri ritmik yapma ve/veya sadece hareketleri ritmik olarak yaparak)
·      Yaratıcı ritmik hareketleri içeren oyun ve fiziki etkinlikler,
·      Halk oyunları ve danslar.
Senkronize Hareketler ( Aynı anda, birlikte yapılan hareketler) ;
·      Eşli senkronize,
·      İkili, üçlü, dörtlü v.b senkronize,
·      Ve grup halinde senkronize oyun ve fiziki etkinlikler.

      

Taklidi Hareketler;

Kanguru sıçraması, Kurbağa sıçraması, Yengeç yürüyüşü, Ayı Yürüyüşü, Tavşan sıçraması, Leylek duruşu, Fil yürüyüşü, Penguen Yürüyüşü v.b hayvan taklitlerine göre düzenlenen etkinlikler. 

Araç, Gereç ve Diğer Materyallere Göre “Oyun ve Fiziki Etkinlikler”


İlkokullardaki oyun ve fiziki etkinlikler dersine ilişkin uygulama kolaylığı ve çeşitliliği sağlayacak en önemli çıkış noktalarından birisi de araç ve gereçlerden hareket etmektir. Araç kullanmayı gerektiren ve araçtan yararlanmayı gerektiren uygulamalar ilkokul eğitimi için vazgeçilemeyecek oyun ve fiziki etkinlik olanakları sağlayacaktır.
Buradaki en önemli koşul araçların ve araçtaki durumun çocukların içinde bulundukları motor gelişim dönem ve evresine uygun olmasıdır.
Bu araç, gereç ve materyaller genel olarak;
·      Değişik ebat ve ağırlıkta toplar
·      Balonlar
·      İpler-Lastikler
·      Değişik ebat ve ağırlıkta boş ve su dolu şişeler
·      Çemberler (hula-hoplar)
·      Cimnastik minderleri
·      Ahşap veya plastik cimnastik sopaları
·      Değişik yükseklikte platformlar
·      Denge sırası
·      Asılma-Sallanma platformları
·      Sarkaç ip
·      Sarkaç merdivenler
·      Tırmanma parmaklıkları
·      Kay-kaylar
·      Altından, üstünden, çevresinden geçmeye uygun engeller ve yapılar
·      Slalomlar
·      Kaldırma, taşıma, itme ve çekmeye için uygun materyaller
·      Merdiven ve bordürler
·      Ahşap tahta bloklar

·      Vb. materyallerden oluşur.

İlkokullarda Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi İçin İlgili Yayınlar







İ.Topkaya, İlkokullarda Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretimi, Nobel Akademik Yay. 2013
Ankara.

İ.Topkaya İlkokullarda Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretimi, Sınıf Öğretmenliği Eğitiminde Amaca Yönelik Beden Eğitimi ve Oyun Dersleri, Kriter Yayınları, 2012, İstanbul

27 Eylül 2014 Cumartesi

ETKİNLİKLERDE BULUNMASI GEREKEN DÖRT TEMEL EĞİTSEL KOŞUL


Öncelikle etkinliğin aynı zamanda eski ifadesi ile “faaliyet” karşılığı olduğunu belirtmek gerekir. 
Oyun da bir etkinliktir. Ancak her etkinlik oyun değildir.
Dolayısı ile “oyun ve fiziki etkinlikler” dersiyle ilgili tüm öğretim uygulamalarını (faaliyetlerini) birbirinden ayırmak gerekir. Bu faaliyetleri üç şekilde değerlendirmek mümkündür.
·  Etkinlik; Sadece yapılması gerekeni/gerekenleri (isteneni/istenenleri) olduğu gibi yerine getirme faaliyetidir (Buna görev etkinliği de denilebilir).
·    Oyunsal Etkinlik; Yapılması gerekeni/gerekenleri (isteneni/istenenleri) eğlenceli olarak yerine getirme faaliyetidir.
·    Oyun; Yapılması gerekeni/gerekenleri (isteneni/istenenleri) daha çok kişinin inisiyatifine bırakılarak sonucun önceden kestirilemediği şekillerde, eğlence boyutu yüksek olarak yerine getirme faaliyetidir. 
Görev etkinliği bir hareketi mekanik bir şekilde tekrar etme esasına dayanır. Oyunsal etkinlik ise, öğretilecek bir davranışı sıkıcı halden kurtarmak adına söz konusu hareketlerin tekrarlarını daha eğlenceli hale getirmek için bazı ilaveleri içerir. Oyun ise, öğretilecek davranışların önceden kestirilemez bir biçimde gerçekleştirildiği, asıl amacın hareketi yapmaktan çok amaca dönük ve daha hayati olarak kullanmayı sağlayan ve de özellikle süreci ve sonucu bilinmeyen etkinliklerdir. Bu bağlamda da oyun çok özel bir etkinlik olup vazgeçilemez bir öğretim aracıdır.  Her oyun bir etkinliktir ama her etkinlik bir oyun değildir.
Öğretim uygulamaları yani etkinlikler (görev etkinlikleri, oyunsal etkinlikler ve oyunlar) dört temel özelliği bünyesinde taşımak zorundadır. Bunlar (Topkaya, 2011;104);
1.    Etkinlikler sınıf düzeyine uygun olmalıdır,
2.    Etkinlikler mümkün olabildiğince çok öğrencinin aynı anda aktif olabileceği karakterde olmalıdır,
3.    Etkinlikler yeni öğrenme durumları yaratmalıdır,
4.    Ve etkinlikler eğlenceli olmalıdır.
Etkinliklerde bulunması gereken özelliklere bakıldığında “oyun etkinliği” birinci derecede tercih edilmesi gereken bir etkinlik gibi görünmektedir. Ancak oyun her zaman yararlı ya da kullanılabilirliği olan etkinlik türü olmayabilir. Çünkü “hareket becerisi” kazanmayı amaçlayan etkinlikler öncelikle söz konusu hareketi yapmayı ve tekrar etmeyi gerektirir. Oyun ise eğlence içeriği yüksek olmasına karşın her hareketi bir çok kez yapmaya olanak veren bir içerik taşımayabilir. Ya da oyun, tüm öğrencilere aynı ölçüde rol olanağı vermeyebilir. Oyunlar daha çok kazanılmış hareket becerilerini amaca yönelik kullanma kullanmayı gerektiren ve yaratıcılığa olanak veren eğlenceli etkinliklerdir.
Buradan hareketle bir sınıf öğretmeni, görev etkinliği ve oyun etkinliği yanında özellikle oyunsal etkinlik konusunda oldukça üretken ve becerikli olmak durumundadır.
Örneğin “yürüme ile ilgili yer değiştirme hareketlerini yapar” kazanımı ile ilgili olarak;
Görev etkinliği: Çeşitli şekillerde yürümeler ve bunların tekrarıdır.
Oyunsal etkinlik: Taklidi yürümeler, kim hızlı yürür? Kim hatasız yürür? gibi güdeleyici tekrarlardır.
Oyun etkinliği: Yürüme yarışları ya da yürüme ile ilgili oyunlardır. Örneğin postacı oyunu gibi.









Temel Hareket Becerilerinin “Oyun ve Fiziki Etkinliklere” Transferi


Denge Hareketlerinin Oyun ve Fiziki Etkinliklere Transferi;
·      Eğilme, Esnetme Etkinlikleri (Değişik yönlere ve açılarda esnetme ve eğilmeler).
·      Düşme Kalkma Etkinlikleri (Değişik hızlarda hareket ederken yumuşak zeminlere değişik açılarda düşme ve kalkmalar).
·      Dönme Etkinlikleri (Durağan haldeyken sağdan sola, soldan sağa değişik açılarda dönme, yine aynı şekilde ama sıçrayarak dönmeler, yürürken ve koşarken dönmeler).
·      Salınma Etkinlikleri (Ayaktayken ayaklar sabit öne geriye, sağa sola salınmalar).
·      Ağırlık Aktarma Etkinlikleri (Ayaklar arası açıklığın değişik uzaklıklarda ve sabit olduğu durumlarda vücut ağırlığının yanlara, öne ve geriye taşınması ve/veya bu hareketleri belli ağırlıktaki nesnelerle yapma).
·      Atlama Konma Etkinlikleri (Değişik hızlarda hareket halindeyken tek ve çift ayak atlama ve atladıktan sonra kıpırdamama).
·      Başlama Durma Etkinlikleri (Değişik hızlarda hareket halindeyken kendiliğinden veya bir uyaranla kıpırdamadan durma).
·      İtme Çekme Etkinlikleri (Bir nesneyi ve daha çok eşlerin birbirlerini değişik tutuşlarla çekmeleri ve itmeleri sonucu bulunduğu sabit yerden ayrılmama ve/veya konumunu hareket halindeyken de sürekli aynı şekilde koruma)
·      Oturuş Duruş Etkinlikleri (Değişik şekillerde sabit durarak ve oturarak pozisyonunu korumalar).

Nesne Kontrolü Gerektiren Hareketlerin Oyun ve Fiziki Etkinliklere Transferi;
·      Atma ve Tutma Etkinlikleri (Değişik ebat ve ağırlıkta topları atma ve tutma, aşağıdan yukarı ve yukarıdan atma, aşağıdan geleni ve yukarıdan geleni tutma, tek el ve çift el atma tutma, değişik uygun nesneleri atma ve tutma v. b)
·      Nesneyi Zıplatma (Sektirme) Etkinlikleri (Çift el ve tek el sektirme, ritmik sektirme, değişik hız ve tempolarda sektirme, yürüyerek ve koşarak sektirme v. b)
·      Yakalama Etkinlikleri (Yerden ve havadan değişik hızlardaki ve yönlerdeki nesneleri yakalama)
·      Tekmeleme, Vurma Etkinlikleri (Değişik hız ve yönlerdeki hareketsiz ve hareketli nesnelere=uygun toplara ayak kullanarak vurma)
·      Yuvarlama, Durdurma Etkinlikleri (El ve ayak ile değişik ebat ve ağırlıktaki, değişik hızlarda ve yönlerden gelen nesneleri=topları durdurma ve yuvarlama).
·      El ve Ayakla Nesneye Yön Verme Etkinlikleri (El ve ayak ile yerden ve havadan gelen nesnelerin, nesneleri durdurmadan yönünü değiştirme)
·      Uzun Saplı Bir Araçla Vurma ve/veya Raketle Vurma Etkinlikleri (Cimnastik sopası, beyzbol sopası, tenis ve masa tenisi raketlerini kullanarak değişik açılardan gelen uygun nesnelere vurma)
·      Vole Etkinlikleri (Önden, yandan değişik açılardan gelen uygun nesnelere=toplara havada iken vurma).

Yer Değiştirme Hareketlerinin Hareketlerin Oyun ve Fiziki Etkinliklere Transferi;
·      Yürüme Etkinlikleri (Değişik hızlarda yürüme, parmak ucunda yürüme, topuklarda yürüme, geri geri yürüme, hayvan taklitleri ile yürüme, eğimli düzlemlerde yürüme, ritmik yürüme, denge tahtasında yürüme v. b).
·      Koşma Etkinlikleri (Değişik hızlarda koşma, ritmik koşma, değişik yönlere koşma, zik-zak koşma, slalomlar arasından koşma, diz çekerek koşma, değişik duruşlardan hareketle koşma v. b).
·      Atlama Etkinlikleri (Tek ve çift ayak atlama, değişik mesafelere atlama, değişik yüksekliklerden atlama v. b).
·      Sıçrama Etkinlikleri (Değişik yüksekliklerde sıçrama, değişik yüksek platformlara sıçrama, tek ve çift ayak sıçrama, diz çekerek sıçrama, değişik vücut pozisyonları alarak sıçrama v. b).
·      Sıçramalı Atlayış Etkinlikleri (Tek ve çift ayak sıçramalı atlayış, uzağa sıçramalı atlayış, ritmik sıçramalı atlayış, engeller üzerinden sıçramalı atlayış, v.b).
·      Galop Etkinlikleri (Çeşitli mesafe ve hızlarda galop, eşli galoplar, senkronize galoplar)
·      Kayma Etkinlikleri (Aşağı kayma, yukarı kayarak tırmanma, düzlemde kayma v.b)
·      Yuvarlanma Etkinlikleri (Yanlara yuvarlanma, ağaç=tomruk gibi yuvarlanma, öne yuvarlanma, geriye yuvarlanma, sağ ve sol omuz yönünde yuvarlanma).
·      Tırmanma Etkinlikleri (Değişik düzlemlerde yukarı tırmanma, el ve kolları daha yoğun kullanarak tırmanma, bacakları yoğun olarak tırmanma, parmaklık ve cimnastik sırasında tırmanma).

Yukarıda yer alan tüm temel hareket becerilerine ilişkin her bir hareketin olabildiğince farklı biçim ve hızlarda yaptırılması gereği çok önemlidir. Ve bu hareketlere ilişkin öğretim uygulamaları, görev etkinliği, oyunsal etkinlik veya oyun etkinliği ile gerçekleştirilecektir.
Örneğin “yürüme” hareketi,
·      Parmak ucunda yürüme
·      Ayak topuğunda yürüme
·      Ritmik yürüme
·      Geri, geri yürüme
·      Çizgi üstünde yürüme
·      Dizleri bükmeden yürüme
·      Sınırlandırılmış noktalara basarak yürüme
·      Hayvan taklitleri ile yürüme
gibi farklı yürüme etkinliklerini içermesi gerekirken, yürüme ile ilgili bu öğretim etkinliklerinin farklı hız, yön ve alanlarda yaptırılmasına da özen gösterilmelidir.
Temel Hareket Becerilerine yönelik oyun ve fiziki etkinliklerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi özellikle 1. Sınıf ve 2. Sınıf öğrencilerinin bir kısmının düzeyinin 2 ve 3. sınıf düzeyi öğrencilere oranla bedensel, psikomotor ve algısal açılardan daha geride olduklarının bilinmesidir.

6 yaş çocukları ile 7 yaş çocuklarının bir bölümünün birçok açıdan okul öncesi dönem özelliklerini taşıyor olmaları asla unutulmamalıdır. Dolayısı ile özellikle 1. sınıflara yönelik düzenlenecek oyun ve fiziki etkinliklerin çok daha basit, anlaşılır ve uygulanabilir olmasına özen gösterilmelidir. Daha somut bir ifade ile bu yaştaki çocukların çoğu kurallı bir oyun etkinliğini gerçekleştiremezler. Bu bağlamda kullanılacak öğretim uygulamaları daha çok kurallı oyundan ziyade etkinliklerin oyunlaştırılması olarak ifade edebileceğimiz “oyunsal etkinliklerden” oluşturulmalıdır. 

26 Eylül 2014 Cuma

Uyaranlara Göre “Oyun ve Fiziki Etkinlikler”

İşitsel, görsel ve dokunsal uyaranların kullanılmasının önemli ve öncelikli olduğu oyun ve fiziki etkinlikler yine başka bir ders açılımı ya da referans noktası olarak düşünülmelidir.

ü  İşitsel Uyaranlar ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler:

Yer değiştirme, dengeleme ve nesne kontrolü gerektiren hareketlerini işitsel uyaranlar ile gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. İşitsel uyaran denilen algı bir sesin duyu organı olan kulak yolu ile alınıp işlenmesine yani algılanmasına dayalı olarak başlatılan eylemliliği ifade eder. İşitsel (akustik) uyaranlar herhangi bir sesi algılamanın geliştirilmesi yanında, bir hareketi söz konusu ses algılaması sonucunda en kısa sürede gerçekleştirmeyi (reaksiyonu)amaçlar.

Düdük sesi, davul sesi, el çırpma sesi, zil sesi gibi herhangi bir ses ve bu sesin algılanmasının sağlanması ve bu sese bağlı olarak istenilen hareketi en kısa sürede gerçekleştirmeyi amaçlatan oyun ve etkinlikler bu kapsamda düşünülmelidir. 

Örneğin “bir” sesi ile koşmak, iki sesi ile dönmek, üç sesi ile durmak gibi.


 ü  Görsel Uyaranlar ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler:
Harekete geçmenin, hareketi geçmeyi gerektirecek bir uyarıyı göz ile (optik olarak) algılamaya dayalı uyaranları ifade eder.  Bir çok oyun ve hareketi içeren etkinlikleri ne zaman ve nasıl yapılacağın tamamen görme organına bağlı olarak gerçekleşmesidir. Burada duyu göz ile sağlanır. Algılama ve değerlendirme işleminin başlangıcı görme yetisidir.
Renk, ışık, nesnenin hareketi, kendi dışındaki bir kişinin hareketi yani harekete geçmenin herhangi bir görme uyaranına bağlı olduğu tüm oyun ve fiziki etkinlikler görsel uyaranların kullanılmasını ve geliştirilmesini içerir.
 Örneğin “bir” işareti ile koşmak, iki işareti ile dönmek, üç işareti ile durmak gibi.


 ü  Dokunsal Uyaranlar ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler:
Uyaranın  (duyunun) ten yolu ile alınarak algılanması ve bu algılama sonucu gereken davranışı gerçekleştirmesidir. Kullanım alanı çocukların birbirine dokunarak hareket başlamayı veya durmayı veya hareketi değiştirmeyi içeren etkinlikleri kapsar. Buradaki esas nokta gereken hareketin gerçekleşmesi için dokunma hissinin alınıp, algılanması ve gereken hareketin gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır.
Bir nesnenin (top ile temas etkinlikleri, ip ile ilgili bazı etkinlikler, elde, kolda, bacakta hula hop çevirme gibi) vücuda temasına dayalı hareketleri içeren oyun ve etkinlikler dokunsal uyaranların kullanıldığı faaliyetlerdir.
Sıcaklık, soğukluk, su ile temas, eşli hareketler genel olarak dokunsal uyaranların etkin olarak kullanıldığı oyun ve fiziksel etkinliklerdir.
Özellikle görsel uyaranlar başta olmak üzere, işitsel uyaranları kısıtlayarak gerçekleştirilen etkinliklerde dokunsal uyaranlar daha etkin şekilde kullanılmaktadır. Örneğin “körebe” oyunu ya da “göz kapalı dokunarak hedef bulma” oyunları bu bağlamda düşünülebilir.
Bir kişinin, başka bir kişiye veya bir nesneye dokunarak ve/veya kişi ve nesnelerin söz konusu kişiye dokunulmasının sağlanarak planlanacak oyun ve etkinliklerin hepsinde dokunsal uyaranlar kullanılıyor demektir.
Yukarıdaki bir, iki, üç sayısı örneğinden hareket edilecek olursa, bir kez dokunuş ile koşmak, iki kez dokunuş ile dönmek, üç kez dokunuş ile durmak, dokunsal uyaranın kullanılmış olduğu bir etkinliktir.

 

Temel Hareket Becerileri



ü Denge hareketleri
·      Eğilme
·      Esnetme
·      Düşme-Kalkma
·      Dönme
·      Salınma
·      Ağırlık aktarma
·      Atlama konma
·      Başlama durma
·      Oturuşlar
·      Duruşlar
·      İtme
·      Çekme

ü Nesne kontrolü gerektiren hareketler
·      Atma
·      Tutma
·      Fırlatma
·      Çekme
·      İtme
·      Asılma
·      Bastırma
·      Yuvarlama
·      Sallama
·      Tekmeleme/ayakla vuruş
·      Durdurma
·      Vole
·      Raket ya da bir nesne kullanarak vurma

ü Yer değiştirme hareketleri
·      Emekleme-sürünme
·      Yürüme
·      Koşma
·      Atlama
·      Yuvarlanma
·      Tırmanma
·      Sıçrama
·      Sıçramalı atlayış
·      Galop

·      Kayma